śpiączka, łóżko, szpital, monitor
Moja historia

Śpiączka, czyli fragment swojego życia, który znam tylko z opowieści

„Musiałam od nowa nauczyć się chodzić, jeść, bardzo długo piłam tylko przez słomkę”

” Sama jestem zadziwiona, jak nasz mózg reaguje w takich sytuacjach „

” Byłam dość pobudzona. To wiem z relacji osób bliskich „

Oglądając telewizję widzimy, jak pacjent budzi się od razu ze śpiączki, rozgląda się i jest w stanie normalnie myśleć i mówić. Ale w prawdziwym życiu rzadko się to zdarza. Po wyjściu ze śpiączki osoba najczęściej jest zdezorientowana i powoli reaguje na to, co się dzieje.

A co przed wybudzeniem? Czy pacjenci coś słyszą lub czują? Co możesz zrobić jako odwiedzający gość? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.


Moje wspomnienia

śpiączka, rodzina, szpital
Zdjęcie autorstwa mojej siostry: ja z tatą, 2015r.

Otworzyłam oczy i wiedziałam, że jestem w szpitalu. Czułam jakbym znała to miejsce wcześniej, jakbym je widziała. Ba, byłam pewna, że leżę na łóżku szpitalnym, jeszcze zanim zdążyłam rozejrzeć się po sali i dostrzec tylko kilka łóżek z pacjentami i pełno aparatury medycznej. Wszystko działo się w spowolnionym tempie. Powoli moje zmysły jakby na nowo nabierały zdolności do odbierania bodźców.

Najpierw uderzyła we mnie jasność przestrzeni, którą otaczała biel ścian. Zaczęły docierać do mnie dźwięki, szum w uszach zajmowało rytmiczne pikanie aparatury, szelest kartek papieru, uzupełnianych przez pielęgniarkę i kroki jakichś osób. Moje nozdrza wypełniały się zapachem szpitala, mieszanki alkoholu do dezynfekcji i choroby w powietrzu.

Wtedy spojrzałam na drzwi i poczułam samotność. „Leżę tu od wczoraj i nikt mnie nie odwiedził, nikogo przy mnie nie ma? Rozumiem, że rodzice są zapracowani, ale dlaczego nie ma tu babci?”. Zaczęłam płakać, gdy nagle obok mnie pojawił się lekarz i spytał, skąd te łzy. Chciałabym go opisać, ale nie pamiętam jak wyglądał. Odpowiedziałam mu, że jestem tu sama i jest mi przykro, a on zdziwiony, ale z uśmiechem na twarzy, poinformował mnie, że rodzina jest u mnie codziennie i żebym się nie martwiła: „Dziś też przyjdą, tylko jest jeszcze wcześnie.” – pokazał zegarek, który wskazywał 6:20 i odszedł. „Codziennie? Przecież ja tu jestem od wczoraj i nikogo nie było, jak to codziennie?” pomyślałam i znowu szybko usnęłam.


Czym jest śpiączka? Czyli trochę medycznego bełkotu.

Słowo śpiączka pochodzi od greckiego słowa „koma” i oznacza „głęboki sen”. Przyczyny śpiączki można podzielić na :

bezpośrednie uszkodzenie tkanki mózgowej: urazy głowy, udar, guz mózgu, itp.

zaburzenia ogólnoustrojowe: cukrzyca, zatrucie tlenkiem węgla, przedawkowanie narkotyków i alkoholu, zaburzenia rytmu serca, które prowadzą do nagłego zatrzymania krążenia, itp.

Osoby, które podzieliły się z nami swoimi doświadczeniami należą do ostatniej grupy, czyli są pacjentami kardiologicznymi. Włącznie ze mną (przeczytaj zakładkę O mnie).

Śpiączka farmakologiczna

Istnieje również śpiączka farmakologiczna, czyli głęboki stan nieświadomości, w który lekarze wprowadzają celowo pacjenta podając lek. Powoduje on całkowity brak czucia i świadomości i służy do ochrony mózgu przed obrzękiem po urazie. Odbywa się to tylko na oddziałach intensywnej opieki szpitalnej.

Śpiączka, i co dalej?

Nie można dokładnie przewidzieć jak długo dana osoba będzie w śpiączce, czy wyzdrowieje i czy wystąpią jakieś powikłania.

Szanse na wybudzenie ze śpiączki w dużej mierze zależą od wieku, tego co spowodowało śpiączkę oraz od miejsca i zakresu uszkodzenia mózgu.

Jednym z najczęstszych problemów, z jakim borykają się pacjenci po śpiączce, jest poziom zaniku mięśni , które utrzymywali w okresie utraty przytomności. Mięśnie wymagają ciągłego używania, aby utrzymać siłę i rozmiar, a z powodu długotrwałej bezczynności zanikają.

Co możesz zrobić jako gość osoby w śpiączce?

Istnieją dowody, że ludzie mogą słyszeć i rozumieć podczas śpiączki. Naukowcy uważają, że od 15 do 20% pacjentów może być w pełni świadomych (!)

Badania sugerują również, że pobudzanie zmysłów zmysłów pacjenta może przyspieszyć powrót do zdrowia.


ucho, słuch

Zmysł słuchu: gdy przyjdziesz, oznajmij, kim jesteś, porozmawiaj o swoim dniu, jak zwykle to robisz – pamiętając, że wszystko, co powiesz, może zostać usłyszane

dotyk, dłoń

Zmysł dotyku: okaż swoją miłość i wsparcie, nawet samo siedzenie i trzymanie ręki lub głaskanie skóry może być dużym komfortem

nuty, muzyka

Możesz spróbować odtworzyć ulubioną muzkę (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem)

nos, węch

Zmysł węchu: możesz umieścić w pokoju kwiaty lub spryskaj pomieszczenie ulubionymi perfumami

Co się dzieje z pacjentem w śpiączce? Wypowiedzi wybudzonych

Wyobraźmy sobie osobę, która żyje, ale nie można jej obudzić. Zazwyczaj nie reaguje na dźwięk, ból i nie może się dobrowolnie poruszyć. Dodatkowo niektórzy muszą być zaintubowani, żeby pomóc im oddychać. Oczy są zamknięte i wyglądają jakby nie reagowały na otoczenie. Podsumowując, tak właśnie widzieli nas bliscy… A co wtedy działo się w naszych głowach?

Katarzyna

W 2013r. była 20 dni w śpiączce.

Jak doszło do sytuacji, w której zapadłaś w śpiączkę? Pierwsza śpiączka wiązała się ze stanem padaczkowym, który nastąpił po przetoczeniu osocza w 2013 roku. Miałam wtedy 22 lata. Lekarze próbowali mnie w międzyczasie wybudzać, ale spadała mi saturacja. Później nasiliły mi się ataki padaczkowe, ich konsekwencją był obrzęk mózgu i dodatkowo ostra sepsa. W tym okresie rodzina mogła wchodzić na salę na parę chwil.
Wcześniej tylko jedna osoba, zazwyczaj mama, siedziała i czytała mi na głos moje ulubione książki, puszczała mi muzykę. Niestety wszystko trzeba było zredukować do zera, włącznie ze światłem, by obrzęk mózgu mógł się zmniejszać.

Co czułaś, gdy budziłaś się ze śpiączki? Z momentu wybudzenia pamiętam taki moment, jakbym wychodziła z jakiegoś ciepłego pokoju i usłyszałam głos mamy. Nagle wszyscy się zbiegli, bo nie dowierzali.
Nie pamiętam co czułam po wybudzeniu, gadałam od rzeczy. Od razu jak mi wyjęli rurkę z gardła to zażądałam Pepsi i zapytałam czy jutro mogę iść do domu.

Ile minęło zanim wróciłaś do pełnej świadomości? Mniej więcej po tygodniu zaczęłam kontaktować – jak znalazłam się w innym szpitalu. Tam już obecność bliskich osób pomogła mi znieść to przede wszystkim psychicznie.

Z czym musiałaś się uporać po wybudzeniu? Musiałam od nowa nauczyć się chodzić, jeść, bardzo długo piłam tylko przez słomkę, nasiliły mi się ataki padaczkowe, oraz wystąpiło nieodwracalne uszkodzenie nerwów strzałkowych – neuropatia.

Czy śpiączka wpłynęła na Twoje obecne życie? Czy coś się zmieniło? Jestem ostrożniejsza i przez długi pobyt w szpitalu i niefajną atmosferę nabawiłam się PTSD, z którym zmagam się do teraz.

Karolina

W 2009r. była 6 dni w śpiączce farmakologicznej po wymianie zastaki. Miała wtedy 21 lat.

Czy pamiętasz jakieś sny/wspomnienia ze śpiączki? Tak jest ich dużo. Część to jakieś oderwane sny, część to sytuacje które miały miejsce przy moim łóżku słowa, np. moja mama mówiła do mojego męża przy mnie, że na kilka dni musi lecieć do Polski ale wróci. Po przebudzeniu zapytałam ją: „Mamo czemu poleciałaś beze mnie?”

Ile minęło zanim wróciłaś do pełnej świadomości? Po wybudzeniu około 7-10 dni. Podobno gadałam od rzeczy i konsultował mnie psychiatra.

Co czułaś, gdy się budziłaś ze śpiączki? Byłam zła. Dobrze mi się spało, a te sny sprawiały że było mi przyjemnie ciepło.

Jak śpiączka wpłynęła na Twoje obecne życie? Konkretnego wpływu nie miała, ale czasem jak sobie o tym przypomnę, to sama jestem zadziwiona, jak nasz mózg reaguje w takich sytuacjach.

Czytaj dalej: Reanimacja – kto ma gorzej, Ty czy bliscy?

1 855 views
close

Pozostańmy w kontakcie

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać ode mnie informacje o nowych wpisach 🙂

Nie bój się spamu! Maile będą dotyczyć tylko informacji o blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *